קניית תנור שמש

איזה תנור מתאים לי?

ראשית, תוכלו לבנות בעצמכם ולהתחיל להתנסות, או אם אתם הרפתקנים יותר ומוכנים לקפוץ למים, קנו לכם תנור שמש מסחרי.

קמפינג

אם אתם רוצים להשתמש בתנור השמש לטיולי קמפינג, כדאי לקחת בחשבון משקל וגודל. תנורים בסגנון פאנל הם בעלי משקל נמוך מאוד ומתקפלים ולכן הם תופסים מעט מקום, הן בנסיעות והן בעת באחסון. תנורי פאנל מגיעים בקלות לטמפרטורות של כ- 100 מעלות צלזיוס ביום שמש יפה (שמיים בהירים). הבישול בתנור זה הוא איטי – לא כדאי להוציא אותו חצי שעה לפני שאתם רוצים לאכול. קשה גם להרתיח מים לתה או קפה, אפילו לא מעשי. אך חשוב לדעת שאין צורך להגיע ל-100 מעלות צלזיוס לבישול אורז, תפוחי אדמה או ירקות, ואפילו בשר או דגים. הם מתבשלים גם בטמפרטורה שמעל 80 מעלות צלזיוס (לחץ כאן לפרטים נוספים). בכל מקרה, כדאי שיהיה לכם מדחום זמין.

אפשרות נוספת היא להשתמש בתנור 'מהיר'. למשל SUNplicity , תנור פרבולי שגם מתקפל. לא הרבה תנורים מאפשרים קיפול. גם כאשר אינו בשימוש וגם בעת הובלה, התנור תופס מעט מאוד מקום. אפשר לטגן ולבשל אוכל כמעט כמו בכיריים גז או על כיריים חשמליות. הוא חזק  כמו כיריים רגילים – תלוי ברמת הקרינה, הוא מספק כ-400 וואט  ביום בהיר (שמיים כחולים), מספיק כדי להביא ליטר מים לרתיחה תוך כחצי שעה.

בבית

אם אתם מתכננים להשתמש בתנור השמש בבית, וודאו שיש לכם חשיפה מספקת לשמש. לדוגמה, דירה צפונית בבניין רב קומות לא מתאימה לבישול סולארי רגיל, מסיבות מובנות. תנור שמש קופסא מסחרי יכול לשקול בין  9 ל 12 ק"ג, וברור שאינו פרקטי אם אתם צריכים לקחת אותו לפארק כדי לבשל. אם יש לכם מרפסת הפונה לכיוון שבין דרום מזרח לדרום מערב, אמורה להיות לכם קרינה ישירה מספקת במשך ימים רבים בשנה. אם אתם גרים בבית פרטי ויש לכם אזור בחצר שמקבל קרינה במשך מספר שעות ביום, זה אידיאלי. מיותר לציין שהצללה של עצים עלולה להרוס את הכיף. המיקום בחצר שטופת שמש עשוי לנוע במהלך השנה, משום שמיקום השמש בשמיים משתנה בין עונות השנה, ולא רק משעה לשעה. אפשר להשאיר את התנור בחוץ, אבל חשוב לכסות אותו, בדומה לכיסוי גריל, כדי להגן על התנור מפני אבק וגשם. תנור בישול כמו SunTaste או תנור פרבולי מהיר יכול לעבוד טוב. קחו בחשבון שתנור פרבולי מהיר צריך להזיז כל 20 דקות בערך לצורך "מעקב אחר השמש", בכדי לתפוס את קרינת השמש הישירה. לעומת זאת,  תנור הקופסא יכול להישאר במקום עד שעתיים ולעיתים אף יותר.

suntaste large size

SunTaste - גדול

מתאים לבית, על המרפסת או בגינה. יש שתי גדלים: קומפקטי או גדול
suntaste cooker

SunTaste קומפקטי

מתאים לבית, על המרפסת או בגינה. יש שתי גדלים: קומפקטי או גדול